Kadromania

Mały ZUS 2019

Od 1 stycznia 2019 r. można opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od przychodów.

Aby skorzystać w danym roku z „małej działalności gospodarczej”, należy spełnić poniższe warunki:

  • prowadzenie działalności gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych,
  • przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, jeśli była prowadzona przez cały rok, nie mógł przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (np. w 2018 r. kwoty 63.000 zł = 30x2.100 zł).

Ważne!

Działalność gospodarcza prowadzona przez część poprzedniego roku - przychód z tej działalności jest odpowiednio niższy. Ustalamy go przez podzielenie trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. 63.000 zł) przez liczbę dni kalendarzowych poprzedniego roku (w 2018 r. 365 dni) i pomnożenie otrzymanego wyniku przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym. Otrzymany wynik zaokrąglamy do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 gr lub w dół, jeśli jest niższa.

Kto nie skorzysta z małego ZUS-u?

Nie skorzystamy z małego ZUS, jeśli w poprzednim roku:

  • działalność gospodarcza prowadzona była krócej niż 60 dni
  • podatek dochodowy rozliczany był w formie karty podatkowej i korzystano ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT,
  • podlegano ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej)

oraz

  • spełnione są warunki do opłacania preferencyjnych składek, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia,
  • działalność wykonywana była dla byłego bądź obecnego pracodawcy

Ważne!

Nie skorzystamy z „małej działalności gospodarczej” w pierwszym roku prowadzenia działalności, czyli data rozpoczęcia po 2 listopada 2018r.

„Mały ZUS” to „ulga” z której można skorzystać nawet, jeśli korzystano wcześniej z „ulgi na start” i „preferencyjnych składek”.

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Sposób ustalenia podstawy wymiaru składek:

1. Najpierw ustalamy przeciętny miesięczny przychód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym według wzoru:

Roczny przychód z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym dzielimy przez Liczba dni kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności i mnożymy razy 30.

Otrzymany wynik zaokrąglamy do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 gr lub w dół, jeśli jest niższa.

2. Mnożymy przeciętny miesięczny przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez współczynnik, który Prezes ZUS ogłosi w Monitorze Polskim.

Otrzymany wynik zaokrąglamy do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 gr lub w dół, jeśli jest niższa.

3. Porównujemy otrzymany wynik do kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia i 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Najniższa podstawa wymiaru składek nie może być bowiem niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku i nie może przekraczać kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonej na dany rok. Dlatego, jeśli ustalona najniższa podstawa wymiaru składek jest niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia, obowiązującą najniższą podstawą wymiaru składek jest kwota równa 30% minimalnego wynagrodzenia.”

W deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym mamy obowiązek podania informacji  o rocznym przychodzie  z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz o najniższej podstawie wymiaru składek.

Na każde wezwanie ZUS mamy obowiązek przedstawienia dokumentów potwierdzających  wysokość rocznego przychodu z tytułu wykonywania działalności gospodarczej za poprzedni rok kalendarzowy w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia doręczenia wezwania. W przeciwnym razie ZUS ustali za wszystkie miesiące danego roku podstawę wymiaru składek w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Rezygnacja z małej działalności gospodarczej

Można zrezygnować z uprawnienia do ustalania najniższej podstawy wymiaru składek w zależności od wysokości przychodu. Zrezygnować można w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa.

Rezygnacja oznacza, że za miesiąc, w którym zrezygnujemy oraz pozostałe miesiące kalendarzowe do końca danego roku kalendarzowego, będziemy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r. nie dotyczą podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Joanna Korcz
doradca podatkowy
- nr wpisu 11472 –