Przelew domyślną formą wypłaty wynagrodzenia

Od 01.01.2019r. wypłata wynagrodzenia na konto pracownika stała się domyślną forma wypłaty.
Do końca roku 2018 w Kodeksie pracy obowiązywał art. 86 § 3: Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Do tej pory pracownik, który chciał otrzymywać pensję przelewem na konto, sporządzał oświadczenie ze wskazaniem numeru rachunku bankowego, a następnie przekazywał je przełożonemu.

Od 01.01.2019 nowe brzmienie artykułu 83
§ 3. Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Tym samym wypłata na konto pracownika niejako będzie formą domyślną. Druga część zdania dopuszcza zastosowanie wypłaty gotówkowej, ale dopiero na pisemny wniosek pracownika.
Pracodawca, w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (ustawa wchodzi w życie w dniu 01.01.2019), informuje, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, pracowników, którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie za pracę do rąk własnych, o obowiązku:

  1. podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę, albo
  2. złożenia wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych.

Pracownik podaje pracodawcy numer rachunku płatniczego albo składa pracodawcy wniosek dotyczący dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych, w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania od pracodawcy niniejszej informacji.
Jeżeli w okresie od dnia wejścia w życie ustawy (tj. 01.01.2019) do dnia otrzymania przez pracodawcę informacji na temat numeru rachunku bankowego lub wniosku w sprawie kontynuowania wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych pracownika, przypada termin wypłaty wynagrodzenia za pracę, pracodawca wypłaca wynagrodzenie do rąk własnych pracownika. Przepis ten stosuje się odpowiednio, jeżeli pracownik nie wskaże numeru rachunku bankowego lub nie złoży wniosku o kontynuowanie wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych.